
Za sve one koji uživaju u ukusima domaće kuhinje i jednostavnim jelima punim povrća, ovo je savršen recept. Priprema zahtijeva osnovne namirnice, ali rezultat je jelo bogatog ukusa koje može poslužiti kao glavni obrok ili prilog.
Potrebno je uzeti oko 15 manjih paprika, koje treba pažljivo oprati i očistiti od sjemenki. One će poslužiti kao prirodni omotač za bogat i ukusan nadev. Pored njih, osnovu punjenja čini povrće koje gotovo svaka kuća ima: četiri krompira, jedna šargarepa, dva zrela paradajza, jedna glavica crnog luka, te jedan čen bijelog luka.
Povrće je potrebno prvo pripremiti: krompir, šargarepu i crni luk oljuštiti i izrendati. U tu mješavinu dodaje se sitno sjeckani list peršuna i celera, što jelu daje poseban miris i svježinu. Jedan od paradajza se takođe rendi i dodaje smjesi, dok drugi čeka svoju upotrebu u završnoj fazi.
Ne treba zaboraviti ni začine – kašičica soli i pola kašičice mljevenog bibera savršeno uravnotežuju ukuse. Dodaju se i dvije kašike ulja, a sve se zajedno dobro izmiješa kako bi se dobila ujednačena smjesa za punjenje.
Tako pripremljenim punjenjem se pažljivo pune paprike, koje se potom slažu u nauljen pleh ili, još bolje, zemljani pekač, koji ovom jelu daje poseban šmek. U sok koji je pustilo povrće tokom pripreme, dodaje se drugi, izrendani paradajz i preostale dvije kašike ulja. Ta tečnost se ravnomjerno sipa između paprika u plehu, čime se dodatno pojačava sočnost i aroma cijelog jela.
Ove paprike nije potrebno zatvarati – nije potrebna ni kriška paradajza ni komadić krompira na vrhu. Umjesto toga, preporučuje se da se pleh pokrije papirom za pečenje, a ne poklopcem. To omogućava da se paprike peku, a ne kuhaju u pari, čime dobijaju bogat, pečen ukus i zlatnu boju.
Jelo se peče u rerni zagrijanoj na 200 stepeni Celzijusa (ili oko 350 stepeni Farenhajta) i to približno jedan sat. Pred kraj pečenja, papir se uklanja, a temperatura se blago povećava kako bi paprike dobile lijepu, zapečenu koricu i blago porumenjele.
Rezultat su mekane, sočne i mirisne paprike koje se mogu poslužiti tople ili hladne, uz hljeb, pavlaku ili neku drugu salatu po izboru. Ovaj recept je sjajan primjer kako jednostavne namirnice, uz malo pažnje i domaće ljubavi, mogu postati pravo kulinarsko zadovoljstvo.
Bonus:
Biskvit punjen čokoladom – Poslastica koja postaje još ukusnija kad odstoji
Vanilice su čuveni srpski kolač, ali isprobajte i italijansku verziju sa čokoladom.
Sastojci:
125 g putera
150 g šećera
80 ml ulja
2 jajeta
1 kesica vanilin šećera
prstohvat soli
80 g kukuruznog skroba
350 g brašna
6 g praška za pecivo
150 g čokolade
100 ml pavlake
Priprema: Umutite puter sa šećerom, pa dodajte ulje i promešajte. Zatim dodajte jaja, vanilin šećer, prstohvat soli i skrob. Dobro sjedinite, pa sipajte prosejano brašno sa praškom za pecivo. Umesite testo. Odvajajte po malo testa i oblikujte loptice. Ako imate neku rešetku pritisnite lopticu, kako bi ostala šara. Ako nemate samo je malo spljoštite između ruku. Poređajte na pleh obložen pek papirom. Pecite ih u zagrejanoj rerni na 170°C oko 20 minuta. Čokoladu istopite sa slatkom pavlakom, pa premažite jednu poluloptu od testa i preklopite drugom.